Zdravstvo
Pravo na zdravstvenu zaštitu iz obveznog zdravstvenog osiguranja osigurava se pod jednakim uvjetima za sve osigurane osobe HZZO-a.
Primarna zdravstvena zaštita
Osigurana osoba primarnu zdravstvenu zaštitu ostvaruje kod izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite, obiteljske (opće) medicine, ginekologa, pedijatra i doktora dentalne medicine kojeg bira na način propisan Pravilnikom o načinu ostvarivanja prava na slobodan izbor doktora primarne zdravstvene zaštite.
Iznimno, osigurana osoba koja privremeno boravi izvan mjesta prebivališta odnosno boravišta (npr. službeni put, godišnji odmor) ima pravo u slučaju npr. traume, akutne upalne i zarazne bolesti, akutnog poremećaja koji zahtijeva terapijsko zbrinjavanje i sl. koristiti primarnu zdravstvenu zaštitu, osim utvrđivanja privremene nesposobnosti odnosno spriječenosti za rad, kod bilo kojeg ugovornog doktora primarne zdravstvene zaštite u mjestu privremenog boravišta, u istom opsegu kao i kod izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite.
Specijalističko-konzilijarna zdravstvena zaštita
Specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu osigurana osoba ostvaruje, u pravilu, u najbližoj ugovornoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno kod najbližeg ugovornog zdravstvenog radnika privatne prakse prema mjestu svoga prebivališta odnosno boravišta, a temeljem uputnice koju joj izdaje izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite.
Bolnička zdravstvena zaštita
Bolničku zdravstvenu zaštitu osigurana osoba ostvaruje u ugovornim bolničkim ustanovama za liječenje bolesnika oboljelih od akutnih, subakutnih i kroničnih bolesti, a na osnovi uputnice izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite.
Iznimno, bolnička zdravstvena zaštita, u slučaju pružanja hitne medicinske pomoći, ostvaruje se bez uputnice.
Bolničko liječenje osigurana osoba ostvaruje, u pravilu, u najbližoj ugovornoj bolničkoj ustanovi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta koja sa HZZO-om ima ugovorenu traženu zdravstvenu zaštitu.
Lijekovi
Osigurana osoba, u okviru prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznog zdravstvenog osiguranja, ima pravo na lijekove koji su utvrđeni osnovnom i dopunskom listom lijekova HZZO-a, pod propisanim uvjetima. Osnovna i dopunska lista lijekova HZZO-a sadrže lijekove, magistralne pripravke, cjepiva, namirnice za enteralnu primjenu te ostale pripravke koji se koriste u liječenju i koji imaju odgovarajuće odobrenje za stavljanje u promet.
Osnovna lista lijekova HZZO-a sadrži lijekove koji se u cijelosti osiguravaju na teret sredstava obveznoga zdravstvenog osiguranja. Dopunska lista lijekova obvezno sadrži iznos sudjelovanja u cijeni lijeka koju osigurava osigurana osoba HZZO-a neposredno ili putem dopunskoga zdravstvenog osiguranja.
Više informacija dostupno je na:
Pravo na zdravstvenu zaštitu iz obveznoga zdravstvenog osiguranja | HZZO
Pitanja i odgovori
Ugovorna bolnička ustanova obvezna Vas je primiti u najkraćem mogućem roku, a u slučajevima ugroženosti života, odmah. Po završetku liječenja, bolnica Vam je obvezna izdati otpusno pismo i osobni račun.
Nakon obavljenog liječenja, obvezni ste javiti se svom izabranom doktoru odmah, a najkasnije u roku od tri dana s otpusnim pismom. To možete učiniti osobno ili putem člana obitelji, odnosno treće osobe.
Kao osigurana osoba obvezni ste sudjelovati u troškovima korištene zdravstvene zaštite, za usluge koje nisu u cijelosti osigurane na teret HZZO-a. Radi pokrića troškova sudjelovanja, osoba koja ima regulirano obvezno zdravstveno osiguranje u HZZO-u, može sa HZZO-om sklopiti ugovor o dopunskom zdravstvenom osiguranju. Više informacija dostupno je na http://dzo.hzzo.hr/
Kao osigurana osoba HZZO-a, u navedenim državama, možete ostvariti pravo na nužnu, odnosno neodgodivu zdravstvenu zaštitu osnovom Europske kartice zdravstvenog osiguranja ili zamjenskog Certifikata. Zdravstvenu zaštitu na navedeni način možete koristiti u ugovornim zdravstvenim ustanovama, odnosno kod ugovornih liječnika države boravka, a na teret HZZO-a. Pri tome nije od značaja priroda Vašeg privremenog boravka u spomenutim državama, pa zdravstvenu zaštitu ostvaruje na isti način bez obzira da li u istim državama boravite po privatnom poslu, kao izaslani radnik, za vrijeme studija, stručnog usavršavanja ili iz nekog drugog razloga. Nužnost, odnosno neodgodivost potrebnih usluga procjenjuje liječnik kojemu se obratite radi pomoći.
Ako u navedenim državama boravite po privatnom poslu, imate pravo na korištenje hitne zdravstvene zaštite temeljem ugovorene potvrde koju Vam izdaje HZZO, u pravilu, prije odlaska u ugovornu državu. Potvrda se izdaje temeljem tiskanice 4 („Prijava – odjava boravka osigurane osobe u ugovornim i trećim državama“).
Tiskanica 4 dostupna je na: ObvUpl-Tisk4_17.12.2013.cdr (hzzo.hr).
Ako ćete u ugovornoj državi biti na privremenom radu na koji Vas upućuje Vaš poslodavac sa sjedištem u Hrvatskoj, tada je poslodavac obvezan izvršiti prijavu Vašeg boravka u ugovornoj državi HZZO-u, također, na tiskanici 4 te podnijeti i ostalu potrebnu dokumentaciju. Popis sklopljenih ugovora s nazivima potvrda o pravu na zdravstvenu zaštitu kao i opsegom prava za osobe koje u ugovornoj državi borave po privatnom poslu te za osiguranike upućene na rad u ugovornu državu dostupni su na poveznici https://hzzo.hr/zdravstvena-zastita-u-inozemstvu/ugovorne-drzave
U slučaju privremenog boravka u državi s kojom Republika Hrvatska nema sklopljen međunarodni ugovor (tzv. treća država) po privatnom poslu, kao osigurana osoba HZZO-a imate pravo koristiti hitnu zdravstvenu zaštitu, na teret HZZO-a, ako ste prije odlaska u inozemstvo HZZO-u podnijeli prijavu boravka na tiskanici 4 i ako ste uplatili poseban doprinos za slučaj korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu. Korištenu hitnu zdravstvenu zaštitu obvezni ste podmiriti osobno, a nakon povratka u Hrvatsku imate pravo podnijeti nadležnom regionalnom uredu, odnosno područnoj službi HZZO-a zahtjev za naknadu plaćenih troškova. Zahtjevu ste obvezni priložiti original računa i presliku medicinske dokumentacije koji se odnose na korištenu hitnu zdravstvenu zaštitu. Na isti način, pravo na hitnu zdravstvenu zaštitu u tzv. trećoj državi, na teret HZZO-a, ostvaruju i radnici koje je hrvatski poslodavac uputio na privremeni rad u treću državu. Ujedno je poslodavac obvezan, prije odlaska radnika u inozemstvo, podnijeti njegovu prijavu HZZO-u na tiskanici 4 (uz prilaganje i ostale propisane dokumentacije) te uplatiti poseban doprinos za slučaj korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu.
Više informacija načinu korištenja zdravstvene zaštite u inozemstvu dostupno je na:
https://hzzo.hr/zdravstvena-zastita-u-inozemstvu